Czekolada – małe przyjemności mają ogromne znaczenie

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby smaku czekolady. I chyba nie ma też takiej, która na myśl o chociaż małym jej kawałku nie uśmiechnęłaby się – choćby w duchu. Jej jedzenie to wyjątkowy moment, który chce się celebrować i powtarzać. W Domu Czekolady chcemy pomóc Ci w wyborze najlepszej czekolady, którą możesz podarować komuś bliskiemu lub sprezentować ją sobie. 

 

Zanim spróbujesz czekolady, dobrze jej się przyjrzyj

Co takiego ma w sobie czekolada, że wywołuje tak miłe skojarzenia i że od lat jest tak popularnym i szlachetnym słodyczem? Być może jej sekretem jest to, że oddziałuje ona na właściwie wszystkie nasze zmysły. 

Zacznijmy od wzroku. Jeśli chodzi o opakowania, kreatywność producentów jest ogromna. Te najpiękniejsze przypominają obraz lub grafikę, która równie dobrze mogłaby ozdobić ścianę niejednego wnętrza. Jednak pamiętaj, żeby nie oceniać książki po okładce… ani czekolady po opakowaniu. Nawet bardzo minimalistyczny, czy wręcz surowy design nie wyklucza wyjątkowej zawartości. I takie zaskoczenia smakują najlepiej!

Sama tabliczka również przyciąga wzrok. Czekolada gorzka zachwyca ciemną, głęboką barwą; ta mleczna jest łagodniejsza nie tylko w smaku, ale i kolorze, który zdaje się być nieco jaśniejszy i cieplejszy. Uważne obserwowanie tego smakołyka pozwala również stwierdzić jego jakość i świeżość. Jeśli zauważysz na tabliczce jasny osad, nie jest to dobrym znakiem. 

Co ciekawe, wiele osób uważa, że im ciemniejsza jest czekolada gorzka, tym lepiej. Prawda jest jednak taka, że najciemniejsze czekolady uzyskują swój kolor poprzez długie prażenie ziaren kakaowca, np. by ukryć ich gorszą jakość. 

 

Smakowanie czekolady, czyli uczta nie tylko dla podniebienia

Czy tylko wygląd czekolady świadczy o jej jakości? Nie bez znaczenia jest też jej zapach, dźwięk, a także dotyk. Czy wiesz, że czekolady ciemne wydają inny dźwięk przy ich łamaniu niż te mleczne?  Czy wiesz, że najlepsza czekolada powinna być elastyczna i miękka pod palcami? 

Na takie niuanse zazwyczaj zwracają uwagę tylko prawdziwi eksperci. A takim ekspertem jest Natasza Kotarska – twórczyni kanału na YouTubie oraz Domu Czekolady – sklepu internetowego z najlepszą czekoladą, którą Natasza osobiście testuje i selekcjonuje. Wszystko po to, by każdy mógł odkryć zupełnie nowe smaki tego niezwykłego produktu.  

Prawdziwa czekolada to, wreszcie, prawdziwa uczta dla podniebienia. Tu każdy ma swoich ulubieńców – jedni są fanami smaków ostrych i intensywnych, inni – łagodniejszych. Są miłośnicy czekoladowej klasyki i czekoladowych eksperymentów. Bez względu na to, do jakiej grupy się zaliczasz, w Domu Czekolady znajdziesz coś dla siebie. 

 

Czy prawdziwa czekolada może być lekiem?

Każdy miłośnik kakaowej przyjemności w tabliczkach na pewno zgodzi się, że czekolada jest lekiem… na całe zło. A już na pewno na kiepski nastrój czy brak energii. Czy wiesz, że jedzenie jej pomaga uwalniać endorfiny nazywane hormonami szczęścia.

Ziarna kakaowca to źródło antyoksydantów, które chronią organizm przed starzeniem się. Badania wskazują również, że czekolada poprawia również pracę mózgu: poprawia koncentrację i wspomaga czynności intelektualne. To nie koniec prozdrowotnych właściwości czekolady. Obniża ona ryzyko zawału serca, a także zwiększa wytrzymałość organizmu. 

 

Belgijska, włoska, a może szwajcarska czekolada? W poszukiwaniu najlepszej tabliczki

Jaki kraj kojarzy Ci się z czekoladą? Z dużym prawdopodobieństwem pomyślisz teraz o Belgii. W końcu to symbol tego kraju. Jednak świetną czekoladę można znaleźć także w innych zakątkach Europy. Czy wiesz, że szwajcarska czekolada cieszy się popularnością nie tylko w Polsce, ale również w Chinach, Rosji, USA, a nawet Zjednoczonych Emiratach Arabskich? Na Starym Kontynencie nie brakuje światowej klasy wyrobów z kakaowca. 

Bywa, że w poszukiwaniu oryginalnego smaku trzeba jednak udać się znacznie dalej. Jedyną drogą do odkrycia najlepszych czekolad jest ciągłe poszukiwanie, próbowanie i testowanie. Dom Czekolady i jego założycielka, Natasza Kotarska, z pewnością jest takim „czekoladowym Odkrywcą”. Owocem jej pracy jest starannie wybrany asortyment, jaki znajdziesz na domczekolady.pl. 

Spróbuj i zakochaj się w czekoladzie… jeszcze bardziej!