skład czekolady składniki ciemna czekolada

Skład czekolady – co to znaczy dobra czekolada?

Sklad ciemnej czekolady to po prostu kakao, masło kakaowe i cukier. Aby dana tabliczka była prawdziwą ciemną czekoladą, musi zawierać przynajmniej 70% miazgi kakaowej. Na rynku znajdziesz czekolady rzemieślnicze i masowe.

Do produkcji masowych wykorzystuje się najczęściej:

  • różne rodzaje ziaren kakaowca, nie zawsze dobrej jakości
  • dużą dawkę cukru
  • dodatki innego tłuszczu (np. olej palmowy) jako zamiennik masła kakaowego
  • sztuczne dodatki smakowe, jak np. wanilina

Czekolada rzemieślnicza tworzona jest od ziarna do tabliczki (bean-to-bar) i z wysokiej jakości ziarna kakao. Czekoladowi rzemieślnicy najczęściej znają plantatora i wiedzą, jakie warunki panują na plantacji kakao. Sami też są odpowiedzialni za cały proces obróbki kakao. Świadomie wybierają dodatki sprawiając, że każdy czekoladowy wyrób jest niczym małe dzieło sztuki. 

Jaki skład czekolady jest dobry?

Istotny jest prosty i krótki skład. Często mogą to być dwa składniki – jak w przypadku Meybol – ziarna kakaowca i odrobina cukru. Czekolady z dodatkami, takimi jak orzechy czy owoce, są zdrowe i stanowią niekwestionowaną ucztę dla zmysłów, ale podnoszą kaloryczność całej tabliczki – warto o tym pamiętać. Jeśli zależy ci na tym, aby jeść czekoladę i gubić kilogramy, odpuść sobie te nadziewane jogurtem, karmelem, masłem orzechowym. Wybierz dobrą ciemną czekoladę. 

Dobra ciemna czekolada – co to znaczy? 

Moim zdaniem zaczyna się ona od 70% zawartości ziarna kakaowca – im wyżej, tym jeszcze lepiej (minimalna zawartość cukru to minimalne ryzyko, że zdestabilizujesz insulinę). Po zjedzeniu czekolady bogatej w cukier po godzinie stajemy się zazwyczaj zmęczeni i głodni, a więc ruszamy się mniej i sięgamy po kolejne przekąski. 

Ciemna czekolada nasyci i doda energii. Zadziwiające jest to, jak szybko możemy taką zmianę zaobserwować. Jeśli przerzucisz się na dobrej jakości, wartościową wersję, momentalnie zobaczysz, jak doskonale kontrolujesz swoje pragnienia. A to pomoże ci odzyskać władzę nad własnym zdrowiem!

Czy prosty skład czekolady to wszystko? 

Prosty skład nie wystarczy jednak, aby ocenić czekoladę jako wyśmienitą. Powinna ona w pełni usatysfakcjonować wszystkie nasze zmysły. By osiągnąć ten cel, z wysokiej jakości składnikami muszą się spotkać duże umiejętności producenta. Dzięki tym dwóm elementom otrzymamy czekoladę, która zapiera dech w piersiach. 

Wybierając ciemną czekoladę, często kierujemy się procentową zawartością kakao. Kupowanie jej w ten sposób przypomina mi trochę kupowanie alkoholu na podstawie jego „procentów”. Sugerowanie, że trunek z 50% alkoholu, jest lepszy od tego, który ma 30%, wydaje się absurdalne. Podobnie jest z czekoladą. Ta o 80% zawartości kakao niekoniecznie musi być lepszej jakości od tej zawierającej go 75%. Jak twierdzi Clay Gordon, powinniśmy odłożyć na bok cały marketing próbujący nas przekonać, że jest inaczej. Nie ma żadnego związku pomiędzy zawartością kakao a jakością czekolady.

Czekolada dla zdrowia 

Każdego dnia pozwalaj sobie na odpowiednią dawkę witaminy „CZ”, pamiętając, że dzięki niej możesz żyć dłużej i cieszyć się lepszym zdrowiem. 

  • Przeciwutleniacze w ciemnej czekoladzie pomagają zmniejszyć ryzyko chorób serca.
  • Ciemna czekolada może niwelować ilość „złego” cholesterolu we krwi, co z kolei zmniejsza ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2.
  • Zawarte w ciemnej czekoladzie polifenole to jednocześnie przeciwutleniacze (antyoksydanty), znane ze zdolności znoszenia tzw. stresu oksydacyjnego, przyczyniającego się do powstania wielu niebezpiecznych chorób.
  • Ciemna czekolada obniża ryzyko otyłości, schorzeń serca, cukrzycy i niektórych nowotworów – chorób, które mogą skrócić życie. 
.
  • WYPRZEDAŻ Czekoladowa bombaBRAK NA STANIE

Post a Comment