Nibsy – pokruszone ziarno kakaowca

Czym są nibsy kakaowe?

Nibsy kakaowe to pokruszone ziarno kakaowca. Aby je uzyskać, ziarna są najpierw fermentowane, suszone, a następnie prażone i kruszone. Nibsy są nie tylko smaczne, ale też bardzo zdrowe. Czyste ziarna kakaowca są naturalnie bogate w błonnik, białko i zdrowe tłuszcze, ale mają niską zawartość cukru. Są także wspaniałym roślinnym źródłem żelaza; co czyni je doskonałym dodatkiem do diety wegańskiej.

Właściwości nibsów

W tych małych ziarenkach znajdziecie masę składników odżywczych. Jednym z nich jest magnez. Jest on jednym z wielu minerałów, których często brakuje w naszej codziennej diecie. Jednak zaledwie 28 gramów nibsów dodanych do porannego śniadania zapewnia prawie jedną trzecią zalecanego dziennego spożycia. Miedź i żelazo są potrzebne do produkcji czerwonych krwinek, które dostarczają organizmowi tlen. Podczas gdy cynk jest niezbędnym minerałem, którego organizm ludzki nie jest w stanie wytworzyć ani przechowywać. Cynk ma kluczowe znaczenie dla wzrostu komórek, syntezy DNA, gojenia ran, funkcjonowania układu odpornościowego i wielu innych.

Wszystkie te składniki odżywcze są ukryte w ziarnach kakaowca, jednak wiele korzyści zdrowotnych na tym się nie kończy – przyjrzyjmy się temu bliżej w następnej sekcji.

 

W czym pomoże Ci ziarno kakaowca?

Przewlekły stan zapalny w naszym ciele jest bardzo niebezpieczny. Na szczęście istnieją produkty bogate w przeciwutleniacze, które mają właściwości przeciwzapalne – jednym z nich jest ziarno kakaowca. W rzeczywistości nibsy są niezwykle bogate w przeciwutleniacze, a niektóre badania pokazują, że kakao zmniejsza aktywację białka NF-κB, katalizatora procesów zapalnych w organizmie. Inne badania sugerują, że polifenole kakaowe mogą zmniejszać stan zapalny jelit i związany z nim rozwój raka.

Kontrola poziomu cukru we krwi

Badanie z 2017 r. wykazało, że kakao ma działanie przeciwcukrzycowe dzięki flawonoidom kakaowym i właściwościom przeciwutleniającym. Nibsy są idealne dla osób zmagających się z problemami z poziomem cukru we krwi, ponieważ zapewniają wszystkie korzyści zdrowotne bez dodatku cukru.

Wzmocnij funkcje poznawcze

Analiza w czasopiśmie Frontiers of Nutrition sugeruje, że regularne spożywanie ziaren kakaowca „poprawia funkcje poznawcze, uwagę, szybkość przetwarzania i pamięć roboczą”. Oprócz wspomagania funkcji poznawczych, wyniki sugerują również, że kakao pomaga chronić, a nawet odwracać objawy chorób neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Parkinsona i Alzheimera. Dalsze badania podkreślają, że pokarmy bogate w flawonoidy, takie jak kakao, stymulują wzrost i łączność komórek nerwowych w mózgu.

Jak smakują nibsy kakaowe?

Nibsy kakaowe mają mocno czekoladowy smak. Są jednak bardzo ubogie w cukier, co sprawia, że ich smak jest dość mocny i wyrazisty. Bywają gorzkie, jednak nasze ulubione z ziaren Chuncho od Mebol są niesamowicie delikatne i pozbawione gorzkiego smaku.

Do czego podawać?

My widzimy je wszędzie. Doskonale sprawdzają się w owsiankach, granolach, koktajlach a nawet sałatkach. Pasują do słodkich owoców i wytrawnych drinków.

 

  • BRAK NA STANIE
  • BRAK NA STANIE

Post a Comment