Czekolada gorzka – słodka przyjemność!

Czy wiesz, jaki jest ulubiony słodycz Polaków?

Z badań przeprowadzonych w 2016 roku przez niezależny instytut badawczy ARC Rynek i Opinia wynika, że słodka królowa jest tylko jedna. Jest nią… czekolada. Gorzka, mleczna, z orzechami, z owocami – każdy ma swoją faworytkę. Jednak pewne jest to, że prawie połowa badanych (46% respondentów) wskazała, że słodkością, po jaką najchętniej i najczęściej sięga, jest właśnie czekolada. Miejsca na najwyższym stopniu podium musiały ustąpić jej m.in. ciastka, batoniki, a także wafelki.

Podobno w 2016 roku statystyczny Polak zjadł średnio aż 6 kg czekolady, a w dużych przedsiębiorstwach wyprodukowano jej w 2017 roku niemal 250 ton. Liczby mówią same za siebie – kochamy czekolady!

A jakie czekolady kochamy najbardziej?

To już kwestia indywidualnych preferencji. Bez względu na to, jakich czekolad szukasz, jeśli zależy Ci na produktach starannie wyselekcjonowanych i docenianych przez najwybitniejszych ekspertów, zajrzyj na www.domczekolady.pl. W naszym sklepie internetowym znajdziesz słodkości, którymi można delektować się wszystkimi zmysłami: począwszy od wzroku, przez słuch, dotyk, na smaku kończąc.

Gorzka czekolada: czy ktoś ją w ogóle lubi?

Gorzka czekolada – choć z roku na rok staje się coraz bardziej popularna – to jednak wśród niektórych cieszy się złą sławą. Z czego to wynika?

Przede wszystkim z tego, że jeszcze do niedawna trudno było o dobry produkt tego typu. Wciąż istnieją tacy, którzy mając do wyboru najlepszą gorzką czekoladę i zupełnie przeciętną czekoladę mleczną, sięgnie po tę drugą.

Czy gorzkie czekolady są owiane złą sławą? To być może zbyt śmiała hipoteza, jednak faktem jest, że te, które znajdują się w sklepach spożywczych i hipermarketach często nie są ani szlachetne, ani zachwycające kubki smakowe. Ich smak często zdominowany jest przez nieprzyjemną gorycz, która jest efektem zbyt intensywnego prażenia ziaren kakaowca. To z kolei ma ukryć ich niską jakość.
To sprawiło, że część osób zraziła się do gorzkich czekolad. Skład, w którym tłuszcz kakaowy jest zastępowany tłuszczem palmowym nie zaskarbia sobie z pewnością sympatii wśród tych, którzy znają się choć nieco na czekoladzie.

Na szczęście dzięki często niewielkim manufakturom czekolady, gorzki słodycz może wrócić „na salony” w postaci naszych podniebień. Wystarczy tylko wiedzieć, jakich produktów szukać i na co zwracać uwagę przy zakupie gorzkiej czekolady. No właśnie… A na co warto zwrócić uwagę?

Gorzka czekolada: skład, który warto przeczytać

Jeśli chodzi o wybór gorzkiej czekolady, skład i jego wnikliwe przeczytanie to czynność obowiązkowa. Jakie składniki powinny się więc pojawić na opakowaniu?

Najlepiej jeśli będzie ich nie więcej niż 3. Są to: ziarno kakaowe, cukier oraz masło kakaowe. Być może zastanawiasz się właśnie, czy przypadkiem nie „ucięło” fragmentu tekstu, ale nie… To naprawdę tylko i aż tyle! Oczywiście mogą pojawić się dodatkowe składniki, takie jak przyprawy, wanilia czy kwiaty.

Równie ważna co liczba składników jest kolejność ich występowania. Warto wiedzieć, że producent ma obowiązek umieszczania składników w kolejności wprost proporcjonalnej do ich udziału w całym produkcie. Mówiąc prościej, im więcej jest danego składnika, tym bliżej początku składu pojawi się jego nazwa.

A czego unikać, analizując skład gorzkiej czekolady? Z pewnością oleju palmowego, który bywa używany jako zdecydowanie tańszy zastępnik dla tłuszczu kakaowego. Najlepiej wybierać wyłącznie te czekolady, które poza tłuszczem kakaowym nie zawierają innych tłuszczy roślinnych. Wystrzegaj się również produktów zawierających E476, czyli polirycynooleinian poliglicerolu, którego „zadaniem” jest poprawa konsystencji produktu, a także E492, czyli tristearynian sorbitolu.

Czy najlepsza gorzka czekolada to ta, która ma 90% zawartości kakao? Niekoniecznie! Jest to mit, który warto obalić. Czekolada z 75% zawartością kakao może być równie dobra pod względem smaku i jakości co jej „80-procentowa siostra”.

Najlepsza gorzka czekolada… lecz czy etyczna?

Oczywiście poza składem warto sprawdzić również datę ważności. Twoją czujność powinny wzbudzić nie tylko produkty przeterminowane, ale również te o niewiarygodnie długim terminie ważności. A jeśli ważne są dla Ciebie takie wartości jak ekologia, prawa człowieka czy sprawiedliwy handel, warto szukać na opakowaniach odpowiednich oznaczeń, takich jak znak Fairtrade, UTZ czy Rainforest Alliance.

Szukasz wyjątkowej czekolady? Świetnie trafiłeś! Na domczekolady.pl znajdziesz najlepsze gorzkie czekolady z różnych krajów, które łączy świetny skład i pełni pasji producenci, którzy dbają o najdrobniejsze detale w czasie całego procesu produkcji słodkości.

Gorzka czekolada: właściwości zdrowotne

Skoro wiesz już, jak wybrać gorzką czekoladę, czas wreszcie położyć ją na języku. Warto to robić jak najczęściej, ponieważ poza wspaniałym smakiem oferuje nam ona znacznie więcej. Czekolada to superfood! Znajduje się w niej kilkaset składników odżywczych.

To źródło polifenoli o działaniu przeciwutleniającym, które chronią organizm przed szkodliwymi wolnymi rodnikami. Gorzka czekolada – oczywiście w rozsądnych ilościach – pozytywnie wpływa również na pracę mózgu. Pomaga się skupić i skoncentrować. Zmniejsza ryzyko wystąpienia udaru mózgu, a także części chorób układu sercowo-naczyniowego.

Czy wiesz, że ziarna kakaowca mogą obniżyć poziom cholesterolu, a także zmniejszyć ciśnienie krwi? Jakie jeszcze karty odkryje przed nami gorzka czekolada? Właściwości tego deseru, na które zwracają uwagę naukowcy, to również pozytywny wpływ na odporność. Według American Institute of Cancer Reaserch może także zmniejszać ryzyko zachorowania na niektóre nowotwory!

W sporze o korzyści prozdrowotne ciemniejsze czekolady zawsze odniosą zwycięstwo nad swoimi mlecznymi czy białymi koleżankami. Bez względu na to, w którym „czekoladowym obozie” jesteś, zajrzyj do Domu Czekolady Nataszy Kotarskiej i wybierz się w aromatyczną i smakowitą podróż po najróżniejszych zakątkach Europy i świata!

Post a Comment