Czekolada to chwila przyjemności.

Czekolada to chwila przyjemności. To moment, w którym zostajemy sam na sam ze smakami, które przenoszą nas w czasie i przestrzeni. Przywołują smak drożdżowego ciasta wypełnionego śliwkowymi powidłami, które piekła nasza babcia, pomarańczy, które kiedyś kojarzyły się ze świętami. To mogą być wakacje dla podniebienia, ale prawdziwa degustacja powinna angażować wszystkie zmysły: dotyk, słuch, wzrok, węch i smak. Wtedy jedzenie czekolady zaczyna być prawdziwą przygodą!

Zmysł wzroku

Na czekoladę możemy patrzeć, by sprawdzić, czy jest w dobrej kondycji, czy nie ma na niej na przykład osadu. Możemy ocenić jej kolor, który może powiedzieć nam dużo o samych ziarnach, o procesie prażenia. Często bardzo ciemna czekolada nie świadczy o dużej zawartości kakao, ale o zbyt dużym prażeniu, które często ma na celu ukrycie wielu wad samych ziaren.

Zmysł słuchu

Czekolady możemy posłuchać. Sprawdzić jaki trzask towarzyszy jej łamaniu. Ciemne czekolady będą miały czyste i ostre brzmienie. Mleczne będą łamały się miękko zapowiadając już łagodność smaku.

Zmysł dotyku

Dotyk też ma tutaj znaczenie. Dobra czekolada powinna być elastyczna, możemy ją wyginać pod palcami. Dobrze jest też czasem sprawdzić, jak rozpuszcza się na dłoni. Już wtedy zaczyna odkrywać pełnię swojego aromatu.

Zmysł węchu

Zapach jest kluczowy – to ten moment przenosi nas w czasie. Wracamy do dobrych wspomnień, często dajemy się też zaskoczyć.

Zmysł smaku

Dopiero w tym momencie możemy położyć kawałek czekolady na języku i pozwolić jej odpocząć, rozpuścić się. Nie należy się spieszyć i przede wszystkim – nie gryźć czekolady! Dzięki temu odkryjemy całe bogactwo smaków, którymi czekolada chce się podzielić. Może zaskoczy nas smakiem przypraw, owoców, orzechów, a może kwiatów, zielonych liści, ziemi, skóry. Być może smak ten będzie zmieniał się w czasie odkrywając przed nami co chwilę coś nowego?

Zatrzymaj się!

Ten rodzaj doświadczenia pozwala nam zatrzymać się w chwili obecnej. Ucieszyć się nią albo rozczarować. Istotne jest doświadczenie, które pozwala nam na spotkanie z naszymi zmysłami, o których często zapominamy. Ten sposób spotkania z czekoladą daje nam większą satysfakcję, a smak zostaje na dłużej i nie zjadamy w ten sposób całej tabliczki.

Jak wybrać najlepszą czekoladę?

Takie zaskakujące doświadczenia są jednak możliwe wtedy, kiedy dobrze wybierzemy czekoladę. Na nasze szczęście coraz więcej jest małych producentów, którzy robią czekoladę „bean-to-bar”, czyli od ziarna do tabliczki. W małej skali łatwiej jest utrzymać rzeczywisty kontakt z plantatorami, ocenić jakość ziaren, dopracować pożądane aromaty i nuty smakowe. W tym momencie czekolada przestaje być słodką przekąską, a staje się dziełem kulinarnej sztuki.

Doskonałe czekolady powstają dziś na całym świecie. Choć wybieranie czekolady bazując na kraju, w którym została zrobiona jest sporym błędem. Wiele dobrego mówi się na przykład o czekoladzie belgijskiej. Oczywiście możemy znaleźć tam doskonałe, ale spotkamy tam też sporo zwykłej czekolady, która niczym specjalnym się nie wyróżnia. To, że czekolada pochodzi z Belgii nie obejmuje żadnego obiektywnego standardu jakości. Nie wymienia się bowiem żadnej prestiżowej odmiany kakao, aby zrobić belgijską czekoladę. Nie stosuje się również żadnych specjalnych technik. Mistrzowie czekolady nie muszą posiadać żadnych konkretnych umiejętności. Tak więc nie dajmy się zmylić, doskonale czekolady powstają i w Belgii i we Francji w Anglii i na Litwie.

Domantas Uzpalis

To właśnie w Wilnie pod rękoma Domantasa Uzpalisa rodzi się czekolada, która dla wielu jest niezwykłym i pozytywnym zaskoczeniem. Domantas robi czekoladę w sposób, który pomaga ujawnić charakter konkretnego ziarna. W jego czekoladach znajdziemy aromaty owoców, orzechów i kwiatów. Mistrz łączy egzotykę z lokalną tradycją. Tak powstają czekolady Forager z miodem, borowikami albo z kefirem, dzięki któremu czekolada dojrzewa jak ser! Naive to też kolekcja Equator, która wykorzystuje składniki pochodzące z jednego ekosystemu. Każda tabliczka czekolady z tej kolekcji składa się wyłącznie ze składników uprawianych w rejonie Ziemi otaczającym równik. To czekolady o jasnych i intensywnych smakach, a spotkania z nimi to przygody w egzotycznej dżungli.

Różnorodność świata czekolady

Świat czekolady jest równie ciekawy jak świat szlachetnych win i rzemieślniczych piw, choć obrósł mitami, z którymi tylko nieliczni starają się zmierzyć. Dla wielu z nas czekolada kojarzy się z grzechem, niezdrową przekąską, do której miewamy słabość. Prawda jest taka, że czekolada może mieć dobry wpływ na nasze zdrowie. Ciemna czekolada obniża ryzyko zawałów serca, zawiera mnóstwo antyoksydantów, które chronią organizm przed starzeniem się. Wiele badań wykazało, że kakowiec ma o wiele więcej antyoksydantów niż jagody Acai.

Czekolada poprawia też funkcje naszego mózgu. A poza tym lepiej myślimy, rozumiemy i potrafimy się skupić. Związki zawarte w czekoladzie usprawniają zdolność naszego ciała do korzystania z tlenu. A więc można śmiało powiedzieć, że czekolada może poprawić naszą wytrzymałość. Dlatego wielu trenerów sugeruje, aby zjadać kilka kostek czekolady przed treningiem. Tak robi na przykład Scarlett Johansson. Nie możemy zapomnieć, że rozkoszując się czekoladą poprawiamy też wydzielanie endorfin, dzięki czemu lepiej radzimy sobie ze stresem.

Smak dzieciństwa?

Czekolada różni się od większości innych potraw dla smakoszy. To produkt zakorzeniony w dzieciństwie. W przeciwieństwie do wina czy kawy, które zaczynamy pić w wieku dorosłym, czekolada jest czymś, z czym spotykamy się niezwykle wcześnie. Wielu ekspertów twierdzi, że czekolada, którą cenimy najbardziej przypomina nam smak, który robił na nas wrażenie, kiedy byliśmy dziećmi. I właśnie dlatego emocje związane z degustacją czekolady są wyjątkowe a podróże w czasie i przestrzeni tak dalekie. Spotkanie z czekoladą może stać się spotkaniem ze zmysłami. To czas, w którym stajemy się w pełni obecni. A przecież czas, to najważniejsze, co możemy sobie ofiarować.

Każdy z nas zasługuje na przestrzeń tylko dla siebie, na kilka chwil w ciągu dnia, które będą tylko dla niego. Czekolada może nam takie chwile zapewnić. Ważne jest jednak to, abyśmy poświęcili jej uwagę, na którą z całą pewnością zasługuje.

 

Post a Comment